Kardynał Reinhard Marx wspaniałomyślnie: Nie chcemy obalać papieża

Droga Synodalna nie chce obalać papieża, mówi kardynał Reinhard Marx. Przyznaje jednak, że niemieccy biskupi nie zainteresowali się krytycznym wobec Drogi Synodalnej oświadczeniem Watykanu z czerwca 2022 roku.

Kardynał Reinhard Marx mówił w rozmowie z francuską La Croix o postanowieniach Drogi Synodalnej. Purpurat został zapytany między innymi o to, jak na jej prace wpłynęło oświadczenie Watykanu z czerwca 2022 roku, w którym Stolica Apostolska przestrzegła Niemców przed podejmowaniem własnych decyzji w oderwaniu od Kościoła powszechnego. Kardynał wyjaśnił, że nota Watykanu nie miała na Drogę Synodalną żadnego wpływu, bo biskupi w Niemczech wiedzą dobrze, co robią.

– Nikt z nas nie chce obalać papieża, likwidować prawa kościelnego czy przepisywać na nowo naukę Kościoła. To, czego chcemy, to stawianie pytań, debatowanie, prowadzenie dyskusji. Jesteśmy częścią Kościoła powszechnego – podkreślił kardynał Marx.

Kardynał Marx jest inicjatorem Drogi Synodalnej, która wystartowała w roku 2019, kiedy pełnił funkcję szefa Episkopatu Niemiec. W późniejszym okresie Marx złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu arcybiskupa Monachium i Fryzyngi w związku z zarzutami o zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych. Papież poprosił go, by pozostał na urzędzie. Kardynał jest też członkiem elitarnej Rady Kardynałów, która wraz z papieżem opracowała reformę Kurii Rzymskiej.

W rozmowie z La Croix kardynał Marx był pytany o los dokumentu o etyce seksualnej, który został odrzucony przez część biskupów na Drodze Synodalnej. Purpurat przyznał, że tekst jest kontrowersyjny, ale stwierdził, iż jest mimo tego ważny i potrzebny, stąd należy nad nim dalej dyskutować. Dokument proponował wprowadzenie do Kościoła teorii gender tak, by uznać istnienie więcej niż tylko dwóch płci.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Artykuł Kardynał Reinhard Marx wspaniałomyślnie: Nie chcemy obalać papieża pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.