Podlaskie: Poznaliśmy najlepszych rolników naszego województwa

Beata i Janusz Karwowscy z Kosaków (pow. łomżyński) zostali mistrzami wojewódzkiego etapu AgroLigi w kategorii Rolnicy, a tytuł mistrza w kategorii Firma otrzymało przedsiębiorstwo Sonarol Sp. j. Najda z Jedwabnego w tym samym powiecie. To oni będą reprezentować nasz region na szczeblu krajowym tego ogólnopolskiego konkursu branży rolnej.

– W urzędzie marszałkowskim rozmawialiśmy o tym, jak wiele kandydatur zostało zgłoszonych do konkursu Agroliga na szczeblu naszego województwa. Poziom uczestników rośnie z roku na rok, a zatem jest to dowód, że wszyscy Państwo wyraźnie się rozwijacie i odważnie idziecie do przodu na przekór przeciwnościom – podkreślił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. – Jesteście Państwo ludźmi pasji, bez której na tym świecie nie powstałoby nic wielkiego.

Obecny na finałowej gali etapu regionalnego Lech Kołakowski, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznaczył, jak wysoki poziom rozwoju reprezentują obecnie polskie gospodarstwa rolne.

– Dla mnie osobiście każdy z Was tu obecnych jest czempionem, liderem, jest mistrzem produkcji roślinnej, zwierzęcej czy agrobiznesu – powiedział. – Przez te 20 lat obraz polskiej wsi zmienił się na lepsze. Skutkuje to bardzo wysokim poziomem polskich gospodarstw. Dzisiaj niczym nie różnimy się od najlepszych gospodarstw niemieckich, francuskich czy duńskich.

Zwycięscy rolnicy z Kosaków prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które zostało przejęte w 2000 roku przez Janusza i Beatę od jego mamy. Zajmują się produkcją mleka. Obecnie utrzymują 195 krów dojnych. Dużą uwagę rolnicy przywiązują do odchowu cieląt i pozyskiwania jałówek do wymiany stada. Państwo Karwowscy ciągle inwestują w nowe technologie, aby ułatwić sobie pracę i podnoszenie wydajności, a jednocześnie działają już w celu wprowadzania niskoemisyjności i neutralności węglowej.

Mistrz regionalny – firma Sonarol powstała w styczniu 1997 r. jako hurtownia, a następnie producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej, wykonywanych w oparciu o własne nowatorskie rozwiązania. Obecnie zajmuje ponad 42 tys. mkw powierzchni produkcyjnych i zatrudnia blisko 650 osób.

Sprzedaż realizowana jest przez przeszkolonych w zakresie produktu, serwisu i obsługi klienta, partnerów handlowych tworzących sieć dystrybucji 1800 punktów. Produkty marki „SONAROL” można spotkać już nie tylko w Polsce czy Unii Europejskiej, ale również w krajach Azji, Ameryki, Australii a nawet Afryki. Eksport odbywa się do 27 krajów, na 5 kontynentach.

Wyłonieni mistrzowi etapu wojewódzkiego będą reprezentować nasz region w konkursie AgroLigii na szczeblu krajowym.

Wrota Podlasia

Hits: 9

The post Podlaskie: Poznaliśmy najlepszych rolników naszego województwa first appeared on Radio Nadzieja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.