Aktor Shia LaBeouf o Mszy trydenckiej: Czuję, jakbym znalazł coś, czego szukałem

Msza łacińska pozwala na niezwykłe doświadczenie świętości, mówi amerykański aktor Shia LeBouf, który nawrócił się w tym roku na katolicyzm. Nie trzeba znać łaciny, przekonuje; człowiek uczestniczący w Mszy trydenckiej czuje po prostu, że znalazł coś, czego długo szukał, mówi. 

Shia LeBouf, znany między innymi z roli w Transformers, nawrócił się na katolicyzm w 2022 roku, przygotowując się do zagrana roli św. ojca Pio. Wpływ na nawrócenie miała, jak mówi, przede wszystkim Msza trydencka, która urzekła go swoim pięknem.

– Msza łacińska głęboko mnie dotyka. Naprawdę głęboko – mówił aktor w programie popularnego amerykańskiego ewangelizatora, bp. Roberta Barrona.

Jak mówił, gdy chodził na nabożeństwa, gdzie pełno było gry na gitarach, czuł, jakby „chciano mu tam sprzedać samochód”.

– Msza łacińska jawi się jako coś, co nie jest robione po to, by mi cokolwiek sprzedać. Czuję, że jestem tam na czymś naprawdę wyjątkowym. Ta cisza… To coś we mnie uruchamia. Myślę, że coś znalazłem – stwierdził.

Jak mówił aktor, nieznajomość łaciny nie jest dla niego żadnym problemem.

– Powiedziałbym, że to jest język, w którym ja nie muszę znać słów – stwierdził. Jak dodał, gdyby znał wszystkie słowa, to nic by nie zmieniło, bo nie chodzi tutaj o intelektualne rozumienie, ale o pewne poczucie. – Msza łacińska umieszcza mnie w przestrzeni uczucia. Nie mogę argumentować na słowa, bo nie wiem, co one znaczą. Jestem więc pozostawiony z uczuciem, które daje poczucie świętości

Jak dodał, to coś innego niż sama wiara, która jest przecież rozumna. –  Wiara to coś racjonalnego. Bycie ateistą nie jest logiczne ani racjonalne. Dochodzisz do wielkiego wybuchu […] i musisz coś z tym zrobić, znajdujesz się nagle w sytuacji wiary – stwierdził.

– Msza się zmieniła, bo było pragnienie, żeby aktywować ludzi, w sztuczny sposób. Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że ta biurokratyczna aktywacja […] to tak, jakby ktoś z biura próbował aktywować publiczność – stwierdził aktor.

W wywiadzie aktor mówił też, że nawrócenie na katolicyzm związane było z wyprostowaniem jego życia; wcześniej czuł się głęboko pogubiony, myśląc nawet o samobójstwie.

Źródło: youtube

Pach

Artykuł Aktor Shia LaBeouf o Mszy trydenckiej: Czuję, jakbym znalazł coś, czego szukałem pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.