Setki miliardów dla zeroemisyjnego biznesu. Joe Biden podpisał Inflation Reduction Act

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Inflation Reduction Act, zakładającą m.in. wydatek ok. 370 mld dol. na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną. To największa inwestycja rządowa na walkę z klimatem w historii Stanów Zjednoczonych. Ustawa ustanowi też minimalny 15-proc. podatek dla największych korporacji.

„Teraz zrobię to, na co czekałem od 18 miesięcy” – powiedział Biden tuż przed podpisaniem ustawy, którą określił jako jedną z najważniejszych swojej prezydentury oraz podjęciem „najbardziej agresywnego w historii działania w sprawie kryzysu klimatycznego”.

Ustawa przewiduje wydanie 369 mld dolarów w ciągu 10 lat – głównie w postaci ulg podatkowych – na inwestycje m.in. w energię odnawialną, termomodernizację domów, zakup samochodów elektrycznych produkowanych w USA oraz ograniczenie emisji metanu. Według prognoz Białego Domu ma to pozwolić na redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 w stosunku do poziomu z 2005 r.

Głównym źródłem funduszy na nowe wydatki ma być ustanowienie minimalnego, 15-proc. podatku od największych korporacji, wiele z których płaciło dotąd niewiele albo nic, jeśli wykazało straty.

Dodatkowo budżet ma zasilić…inwestycja w zatrudnienie dziesiątek tysięcy nowych pracowników urzędu skarbowego (IRS). Ruch ma w domyśle zwiększyć ściągalność podatków – zwłaszcza wśród dla zarabiających powyżej 400 tys. dol. Rocznie.

Natomiast według analizy skutków legislacji, wbrew swojej nazwie „ustawa o redukcji inflacji” nie będzie miała znaczącego wpływu na inflację.

Jak wskazują Demokraci, Inflation Reduction Act to też kolejna z uchwalonych za kadencji Bidena „pokoleniowych” inwestycji, po tym jak Biden podpisał warty 1,2 biliona dol. pakiet wydatków na infrastrukturę oraz 280 mld na inwestycję w badania naukowe i produkcję półprzewodników.

PAP

oprac. PR

Artykuł Setki miliardów dla zeroemisyjnego biznesu. Joe Biden podpisał Inflation Reduction Act pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.