Przywódcy Ukrainy, Turcji i ONZ spotkają się jutro we Lwowie, aby omówić umowę zbożową

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w czwartek z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, aby dokonać przeglądu umowy zezwalającej na wysyłanie ukraińskiego zboża na rynki światowe, aby pomóc złagodzić globalny kryzys zbożowy i omówić dyplomatyczne sposoby zakończenia szóstej : wojna sprzed miesiąca.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział we wtorek dziennikarzom, że nie ma wątpliwości, że trzej przywódcy będą rozmawiać również o sytuacji w kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże, gdzie Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem o zamachy bombowe.

Dujarric powiedział, że prawdopodobnie będą rozmawiać o misji rozpoznawczej ONZ, mającej na celu zbadanie zabójstw w więzieniu Olinivka w separatystycznym regionie wschodniej Ukrainy, o których przeprowadzenie oskarżają się wzajemnie wojujące narody.

Spotkanie w zachodnim Lwowie, niedaleko polskiej granicy, odbywa się po podpisaniu w Stambule 22 lipca międzynarodowego porozumienia, które toruje Ukrainie drogę do eksportu 22 milionów ton kukurydzy i innych zbóż, które utknęły w portach Morza Czarnego . I w silosach, odkąd Rosja najechała kraj 14 lutego. Odrębne memorandum między Rosją a ONZ podpisane tego samego dnia ma na celu usunięcie barier w dostawach żywności i nawozów na rynki światowe.

Biuro Erdogana potwierdziło, że jego przywódca będzie w czwartek we Lwowie, aby spotkać się z Zełenskim i Guterresem w celu omówienia umowy zbożowej oraz sposobów zakończenia wojny środkami dyplomatycznymi.

Guterres po raz pierwszy zaproponował umowę zbożową prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i ukraińskiemu Zełenskiemu na oddzielnych spotkaniach w Moskwie i Kijowie pod koniec kwietnia. Dujarric z Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział, że podróż sekretarza generalnego na Ukrainę była „jedyną okazją dla niego, aby zobaczyć rezultaty inicjatywy… tak ważnej dla setek milionów ludzi”. Dujarric poinformował, że po trójstronnym spotkaniu i ewentualnych rozmowach dwustronnych między Erdoganem i Guterresem szef ONZ uda się w piątek do Odessy, jednego z trzech ukraińskich portów obsługujących obecnie transport zboża. Następnie w sobotę uda się do Stambułu, aby odwiedzić Centrum Koordynacji Żeglugi na Morzu Czarnym, w skład którego wchodzą cztery strony porozumienia, a mianowicie Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ.

Zełenski nie zaprosił Rosji na spotkanie we Lwowie.

Dujarric powiedział, że sekretarz generalny przeprowadził w poniedziałek „bardzo dobrą rozmowę” z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu, który zajmował się dostawami zboża zarówno z Ukrainy, jak i Rosji.

Podczas rozmowy telefonicznej Guterres i Shoigu rozmawiali także o „warunkach operacji bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej w Zaporożu” i misji rozpoznawczej w więzieniu Olenivka, powiedział Dujarric.

Wojna i wstrzymanie wszystkich dostaw ukraińskiego zboża oraz większości dostaw rosyjskiego zboża i nawozów doprowadziły do ​​poważnego światowego kryzysu żywnościowego, ponieważ oba kraje są głównymi dostawcami na rynki światowe.

Kraje rozwijające się zostały szczególnie mocno dotknięte niedoborem dostaw i wysokimi cenami. Chociaż statki opuszczają Rosję i Ukrainę, a niektóre ceny spadły, kryzys żywnościowy jeszcze się nie skończył.

Drogi Czytelniku,

Business Standard zawsze starał się dostarczać najnowsze informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i które mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w realizację tych ideałów. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, kontynuujemy nasze zobowiązanie do informowania Cię na bieżąco o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.Mamy jednak prośbę.

Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią wielu z was, którzy subskrybowali nasze treści online. Większe subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele polegające na dostarczaniu lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w wolne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.

Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.

edytor cyfrowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.