Parlament Europejski zajmie się grecką aferą podsłuchową

Parlament Europejski potępił ujawniony niedawno proceder inwigilacji greckiego europosła należącego do opozycyjnej partii i wyraził gotowość do współpracy przy wyjaśnianiu sprawy. 

 

„Nielegalna inwigilacja członków parlamentu jest nieakceptowalna i niewybaczalna”, ocenił Juri Laas, rzecznik prasowy przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli

„Tak poważne naruszenie zasad i wartości, które są podstawą naszego systemu demokratycznego nie mogą być tolerowane, niezależnie od tego, w jakim kraju mają miejsce”, dodał. 

W PE istnieje już komisja, która ma za zadanie wyjaśnić afery podsłuchowe. W zeszłym roku pojawiły się bowiem informacje, jakoby politycy m.in. we Francji i Polsce byli podsłuchiwani za pomocą systemu Pegasus. Teraz komisja ma zająć się również greckim przypadkiem.

Rzecznik prasowy potwierdził również, że Roberta Metsola będzie dążyć do zakazania tego typu praktyk na terenie Unii Europejskiej. 

Grecja: Dymisja szefa wywiadu. Powodem afera inwigilacyjna

Podsłuchiwany miał być m.in. telefon opozycyjnego europosła.

Afera podsłuchowa w Grecji

Niedawno ujawniono, że grecki europoseł Nikos Androulakis należący do opozycyjnego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) był inwigilowany za pomocą systemu Predator zainstalowanego na jego telefonie. 

Eurodeputowany miał być śledzony na prośbę dwóch obcych krajów, w związku z domniemanymi powiązaniami polityka z „podejrzanymi osobami działającymi w interesie Chin”. Kancelaria premiera Kyriakosa Mitsotakisa twierdzi, że szef rządu nic nie wiedział i inwigilacji Androulakisa. 

W związku z aferą do dymisji podali się sekretarz generalny rządu Grigoris Dimitriades oraz szef Krajowej Służby Wywiadowczej Panagiotis Kontoleon, który przyznał, że grecki wywiad szpiegował również dziennikarza Thanasisa Koukakisa. Informację tę zdementował później grecki rząd. 

Oprogramowanie Predator pozwala szpiegującemu na dostęp do całej zawartości telefonu inwigilowanej osoby, w tym do wszystkich zapisanych danych, obiektywu i mikrofonu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.