Katastrofa na Odrze. Komisja Europejska gotowa pomóc

Komisja Europejska zapewniła we wtorek (16 sierpnia), że “jest gotowa pomóc w każdy możliwy sposób” w ustaleniu przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze. Tymczasem wciąż nieznane są powody ani winowajcy masowego śnięcia ryb w drugiej co wielkości rzece Polski.

 

Od lipca w Odrze i rzece Ner wyłowiono już około stu ton martwych ryb. We wtorek (16 sierpnia) w mediach pojawiły się informacje o śniętych rybach również w innych polskich rzekach.

Zatrucie Odry: Niemcy wszczynają śledztwo

W Niemczech mnożą się zarzuty przeciwko polskiej stronie, która nie poinformowała z wyprzedzeniem niemieckich instytucji o sytuacji na Odrze.

KE gotowa pomóc

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii Tim McPhie przyznał, że KE nie zna przyczyn katastrofy ekologicznej w Polsce, ale zapewnił o jej gotowości do niesienia pomocy. “Nie mamy żadnych wiążących informacji na temat przyczyny śnięcia ryb w Odrze i nie będziemy spekulować na temat tego, co jest przyczyną umierania ryb”, oświadczył we wtorek (16 sierpnia) McPhie na konferencji prasowej w Brukseli.

Co spowodowało katastrofę ekologiczną w Odrze? „Rtęć nie wydaje się przyczyną”

Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie potwierdziły obecności rtęci w Odrze.

McPhie: Nie wiadomo jakie procedury należy stosować 

“Nie będziemy spekulować na ten temat, bo wpłynie to na wymianę informacji”, uprzedził rzecznik KE. Podkreślił jednak, że KE pozostaje w kontakcie z polskimi władzami. “Jesteśmy gotowi pomóc w każdy możliwy sposób”, zapewnił McPhie.

W odpowiedzi na pytanie czy Polska wypełniła obowiązek poinformowania Komisji o zatruciu rzeki stanowiącej część granicy polsko-niemieckiej rzecznik KE zastrzegł, że wobec nieznanej przyczyny katastrofy nie wiadomo nawet czy “istnieje obowiązek informowania zgodnie z jakąś konkretną dyrektywą”. “Mogę jedynie powiedzieć, że mamy dobry kontakt z władzami, pozostajemy w kontakcie i otrzymujemy potrzebne informacje”, dodał rzecznik KE.

McPhie poinformował ponadto, że w poniedziałek (15 sierpnia) unijny komisarz ds.  środowiska Virginijus Sinkevičius rozmawiał z minister Anną Moskwą, by „uzyskać więcej danych na temat zanieczyszczenia w rzece i omówić możliwość udzielenia wsparcia przez Komisję władzom państwowym w prowadzeniu śledztwa”. Komisarz Sinkevičius ma skontaktować się w tej sprawie również z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke.

Zatruta Odra. Moskwa: Na dziś badania nie potwierdziły obecności substancji toksycznych

Są pierwsze, wspólne polsko-niemieckie decyzje w sprawie tego, jak poradzić sobie ze skutkami katastrofy na Odrze.

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Tony śniętych ryb pojawiają się w Odrze od wielu dni na odcinku kilkuset kilometrów. Umierają też inne zwierzęta. Pierwsze sygnały o katastrofie ekologicznej pojawiły się pod koniec lipca, jednak jej przyczyna do dziś nie została ustalona.

W poniedziałek (15 sierpnia) premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd przekaże pieniądze konieczne dla zarybienia Odry. “Zrobię wszystko, żeby nie tylko wyjaśnić, co się dokładnie stało, ale także zbudować dodatkowe mechanizmy zabezpieczające”, dodał.

„Przeznaczymy środki konieczne do ponownego zarybiania rzeki, żeby Odra się odrodziła. Żeby jak najszybciej odrodziła się substancja biologiczna rzeki, cały ekosystem Odry”, zadeklarował szef rządu. „Dzisiaj skupiamy się na usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej oraz na wyjaśnieniu jej przyczyn”, dodał.

Morawiecki powtórzył też zapowiedź debaty w tej sprawie podczas wtorkowego posiedzenia rządu. “Podczas Rady Ministrów będzie specjalna debata, nt. sposobów zaostrzenia przepisów dotyczących sytuacji zrzutów substancji chemicznych do cieków wodnych, do rzek i do jezior”, przekazał premier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.