Izrael i Turcja zdecydowały się na przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych

„Izrael i Turcja zdecydowały się na przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych”, poinformowało w środę biuro izraelskiego premiera Jaira Lapida.

W związku z polepszającymi się relacjami obu państw Izrael i Turcja przywrócą ambasadorów do swoich krajów. „Rozwój naszych relacji przyczyni się do pogłębienia stosunków pomiędzy obu narodami: rozszerzy współpracę gospodarczą oraz więzi kulturowe, a także wzmocni regionalną stabilność”, podano w komunikacie resortu.

Informację tę potwierdził turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. – Mianowanie ambasadorów było jednym z kroków niezbędnych do normalizacji naszych relacji. Ta pozytywna decyzja została podjęta przez Izrael, a my, jako Turcja, również wyślemy naszego ambasadora do Izraela, do Tel Awiwu – powiedział szef tureckiej dyplomacji, dodając, że rozpoczęto proces wyłaniania tureckiego przedstawiciela w Izraelu.

Oba kraje wydaliły ambasadorów w 2018 roku w następstwie zabicia przez siły zbrojne Izraela 60 Palestyńczyków podczas protestów na granicy Strefy Gazy, wywołanych otwarciem amerykańskiej ambasady w Jerozolimie – mieście, które za swoją stolicę uważają zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy. (PAP)

 

Artykuł Izrael i Turcja zdecydowały się na przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.