Gazprom straszy podwyżkami cen gazu / Briefing z Europy

Gazprom podał szacunki. Od początku roku dostawy gazu zmniejszyły się o 36 proc., a ceny surowca mogą wzrosnąć nawet o 60 proc. najbliższej zimy. | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.

 

MOSKWA

Gazprom ostrzega. Jak wynika z szacunków udostępnionych przez Gazprom, dostawy gazu z Rosji zmniejszyły się o ponad 36 proc. od początku roku. Rosyjski koncern ostrzega, że najbliższej zimy ceny surowca mogą wzrosnąć nawet o 60 proc.

„Ceny spotowe gazu w Europie osiągnęły obecnie poziom 2500 dolarów ma 1000 metrów sześciennych. Konserwatywne szacunki sugerują, że jeśli ten trend cenowy się utrzyma, ceny tej zimy przekroczą 4000 dolarów za 1000 metrów sześciennych”, podał koncern w komunikacie.

Z komunikatu wynika, że Gazprom od stycznia do połowy sierpnia br. wyeksportował do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw 78,5 mld mld metrów sześc. gazu – stanowi to o 36,2 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2021 r. Wydobycie było niższe o 13,2 proc.

LINK DO ARTYKUŁU PONIŻEJ

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

Gazprom straszy podwyżkami cen gazu

Według szacunków Gazpromu ceny gazu w najbliższą zimę mogą wzrosnąć o 60 proc. 

HELSINKI

Mniej wiz dla Rosjan. Fiński rząd poinformował wczoraj (16 sierpnia), że w związku z wojną w Ukrainie od przyszłego miesiąca zmniejszy liczbę wiz wydawanych obywatelom Rosji. Dotychczas to przez Finlandię wielu Rosjan docierało do innych krajów UE.

Po tym, jak Rosja w ubiegłym miesiącu zniosła restrykcje graniczne związane z pandemią, Rosjanie, którzy chcieli udać się do unijnych krajów na wakacje, zaczęli korzystać m.in. z fińskiego lotniska Helsinki-Vantaa.

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto zapowiedział, że od września Finlandia będzie rozpatrywać tylko 10 proc. wniosków o wizy składanych przez rosyjskich turystów. Rozpatrzeniu podlegać będzie jedynie 500 wniosków dziennie (w tym tylko 100 dotyczących turystów), zamiast 1000, jak ma to miejsce dzisiaj.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Finlandia zmniejszy liczbę wydawanych turystom z Rosji wiz o 90 proc.

Kraj będzie jednak przyjmować rosyjskich dziennikarzy, dysydentów czy aktywistów, dla których przewidziane zostaną wizy humanitarne, oznajmił szef fińskiego MSZ.

SZTOKHOLM

Szwecja będzie się trzymać umowy z Turcją. Sztokholm zamierza się trzymać warunków, pod którymi Ankara zgodziła się poprzeć przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, oznajmiła szwedzka premier Magdalena Andersson, nawiązując do ubiegłotygodniowej decyzji rządu o ekstradycji mężczyzny skazanego w Turcji za oszustwa finansowe.

Turcja długo sprzeciwiała się akcesji Finlandii i Szwecji do NATO, zarzucając tym krajom wspieranie uważanych przez Ankarę za organizacje terrorystyczne Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i kurdyjskich, działających w Syrii Powszechnych Jednostek Obrony (YPG).

Porozumienie między trzema krajami zostało osiągnięte podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Turcja zobowiązała się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu w zamian za podpisanie memorandum dotyczącego „zagrożeń dla bezpieczeństwa”.

Wydany Ankarze mężczyzna był skazany w Turcji na 14 lat więzienia za oszustwa z wykorzystaniem kont bankowych. Trzydziestokilkulatek złożył wniosek o azyl w Szwecji w 2011 roku, ale jego podanie zostało odrzucone. Trzy lata później otrzymał status uchodźcy we Włoszech, ale od grudnia 2021 roku przebywa w areszcie w Szwecji.

Szwecja: Będziemy przestrzegać umowy z Turcją dotyczącej naszej akcesji do NATO

Szwedzka premier Magdalena Andersson nawiązała do decyzji o ekstradycji mężczyzny skazanego w Turcji za oszustwa finansowe.

LONDYN

„Nie” dla referendum niepodległościowego. Kandydaci na urząd premiera Wielkiej Brytanii wykluczyli możliwość zorganizowania referendum niepodległościowego w Szkocji.

Liz Truss i Rishi Sunak w ramach serii przedwyborczych spotkań z członkami Partii Konserwatywnej przebywali wczoraj w szkockim Perth.

Jednym z tematów debaty, podczas której kandydaci walczyli o głosy szkockich konserwatystów, był plan Szkocji co do przeprowadzenia referendum ws. niepodległości jesienią 2023 r. 

Zgodę na takie referendum powinny wyrazić władze w Londynie. Zarówno Truss jak i Sunak wykluczyli jednak taką możliwość w sytuacji, w której któreś z nich zostałoby premierem.

Wielka Brytania: Kandydaci na urząd premiera nie zgadzają się na referendum ws. niepodległości Szkocji

Trwają przedwyborcze zmagania w Partii Konserwatywnej.

WARSZAWA

KE gotowa do pomocy. Komisja Europejska zapewniła we wtorek (16 sierpnia), że “jest gotowa pomóc w każdy możliwy sposób” w ustaleniu przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze. Tymczasem wciąż nieznane są powody ani winowajcy masowego śnięcia ryb w drugiej co wielkości rzece Polski.

Od lipca w Odrze i rzece Ner wyłowiono już około stu ton martwych ryb. We wtorek w mediach pojawiły się informacje o śniętych rybach również w innych polskich rzekach.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Katastrofa na Odrze. Komisja Europejska gotowa pomóc

Komisja Europejska zapewniła wczoraj, że “jest gotowa pomóc w każdy możliwy sposób” w ustaleniu przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.