Domostawa. Proboszcz przelał 2 mln złotych na prywatne konto?

Domostawa. Proboszcz przelał 2 mln złotych na prywatne konto?

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wszczął kościelne postępowanie sprawdzające wobec proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski w Domostawie (gmina Jarocin), który przed odejściem na emeryturę miał przelać z rachunku parafii 2 mln złotych na swoje prywatne konto.

Na jednym z profili na Facebooku opublikowana została informacja:

„Parafianie Domostawy, obudźcie się, zobaczcie jak wasz proboszcz zarządza kontem Waszej Parafii, 2 mln złotych przelał na swoje prywatne konto w dniu 05.07 po tym jak wiedział, że ma odejść na emeryturę”.

Informacja ta trafiła do biskupa sandomierskiego, który bardzo szybko zareagował na doniesienia. W sprawie przelanych 5 lipca br. pieniędzy na swoje prywatne konto przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski redakcja KAI otrzymała Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, w którym czytamy, że biskup wezwał do siebie proboszcza w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

„W związku z informacją o przelewie pieniędzy z konta parafii w Domostawie na prywatne konto Księdza Proboszcza, Kuria Diecezjalna w Sandomierzu informuje, że zaraz po otrzymaniu wiadomości, Biskup Ordynariusz przeprowadził w dniu dzisiejszym rozmowę z Księdzem Proboszczem, który wyjaśnił, że chodzi o jego prywatne pieniądze przelane początkowo z osobistego konta na konto parafialne w celu zakupu obligacji dla parafii, a następnie wycofane, gdyż nie było takiej możliwości” – pisze w oświadczeniu ks. Roman Janiec, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

Dalej w oświadczeniu czytamy, że ordynariusz wszczął kościelne postępowanie sprawdzające i mianował administratora parafii oraz, że jednocześnie zostały powiadomione organy ścigania.

Dotychczasowy proboszcz po 45 latach posługi kapłańskiej przeszedł na emeryturę. Z parafią w Domostawie związany był od 1980 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.