Zełenski w święto Wojska Polskiego: Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw

„Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń”, przekonywał wczoraj prezydent Ukrainy w wystąpieniu wygłoszonym po polsku z okazji święta Wojska Polskiego.

 

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski podziękował też Polakom za wsparcie w walce z rosyjskim agresorem i podkreślił, że oba narody osiągnęły największe w historii porozumienie we wspólnej sprawie, jaką jest wolność.

Wczoraj (15 sierpnia) w Warszawie odbyły się centralne uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego. Ustanowione w 1923 r. święto zarzucono w czasach PRL przywrócono dopiero na mocy ustawy z 30 lipca 1992 r.

Tego dnia przypada również rocznica bitwy warszawskiej z 1920 r., nazywanej „cudem nad Wisłą”. Zwycięstwo polskich żołnierzy przesądziło wtedy o zatrzymaniu pochodu znacznie liczniejszej armii Związku Radzieckiego na zachód Europy.

Wojna w Ukrainie: Rosyjski atak rakietowy blisko polskiej granicy

W tym samym czasie w Ukrainie składał wizytę szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau,

Zełenski: Największe polsko-ukraińskie porozumienie w historii

W zamieszczonym  nagraniu wygłoszonym w całości po polsku na tle flag Polski i Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Polaków jako „drogich przyjaciół, sojuszników i braci”.

„Nasze narody przeszły długą drogę i w końcu osiągnęły największe porozumienie w historii, w głównej dla Ukraińców i Polaków sprawie. Jest to sprawa wolności. Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń” – stwierdził Zełenski.

Dodał, że Ukraińcy i Polacy walczą razem i z pewnością wspólnie będą również świętować „nasze i wasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość”.

„Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Serdecznie gratuluję z okazji święta Wojska Polskiego i z całego serca życzę jednego: jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce! Chwała Ukrainie!” – zakończył Zełenski.

Wczoraj minął 173. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, którzy monitorują ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi, przekazali, że na lotnisku Ziabrowka w obwodzie homelskim skoncentrowano dużą liczbę rosyjskich systemów rakietowych. Ostrzegli, że może to świadczyć o przygotowaniach do ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.

Ukraina: Na okupowanych terenach są surowce warte 12 bln dolarów

Według raportu kanadyjskie firmy analitycznej SecDev na okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy znajduje się niemal połowa ukraińskich złóż surowców.

Duda: Wierzymy, że Ukraina zatriumfuje nad złem

Za „piękne życzenia” podziękował swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi prezydent Andrzej Duda. „Ich szczególnie bliska dla nas forma powoduje, że przyjmujemy je nie tylko jako gest przyjaźni ale także jako akt braterstwa. Głęboko wierzymy, że Ukraina, także dzięki współpracy polsko-ukraińskiej, zatriumfuje nad złem”, napisał na Twitterze.

Polski prezydent nawiązał do wojny w Ukrainie również w wystąpieniu z okazji Święta Wojska Polskiego. Podczas uroczystych obchodów na Placu Piłsudskiego w Warszawie przyznał, że „skala agresji rosyjskiej na Ukrainę była zaskoczeniem”.

„Z całego serca” podziękował także polskim żołnierzom za to, że służą Ukrainie wsparciem,  „choć nie z bronią w ręku”.

„To stanie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”, podkreślił Andrzej Duda. „Życzę Wam, polscy żołnierze i polskie rodziny wojskowe, by Polska zawsze była bezpieczna, by nigdy nie trzeba było stanąć z bronią w ręku do obrony Rzeczypospolitej. Niech żyje polski żołnierz! Niech żyje wolna i suwerenna Polska!”, zakończył prezydent swoje wystąpienie podczas centralnych uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego.

Wojna w Ukrainie. Kolejna pomoc finansowa z USA i UE

Wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie trwa już 160 dni.

Życzenia od przedstawiciele kilkunastu armii

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało w sieci nagranie, na którym życzenia Polakom składają również przedstawiciele kilkunastu armii, m.in. amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej, jordańskiej, lankijskiej, litewskiej, hiszpańskiej, francuskiej, tanzańskiej i słowackiej.

Życzenia przekazują żołnierze z kontyngentów misji pokojowych na Bliskim Wschodzie oraz sił NATO rozlokowanych w Polsce. Dziękują w nim także polskim kolegom za wspólne działania.

„Zachęcając do wspólnego świętowania, jednocześnie dziękujemy za wszystkie życzenia, które w dniu swojego święta otrzymują żołnierze Wojska Polskiego. Zarówno te płynące z Polski, jak również życzenia od naszych sojuszników”, głosi towarzyszący nagraniu wpis MON na Twitterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.