Wojna na Ukrainie: wybuchy wstrząsają rosyjską bazą lotniczą na okupowanym Krymie

miEstonia usunie wszystkie publiczne pomniki radzieckie w Navra w obawie przed rosnącymi podziałami etnicznymi w głównie rosyjskojęzycznym mieście.

Premier Kaja Kallas zauważyła, że ​​„napięcia narastają w mieście i wokół niego” po tym, jak władze nagle usunęły dźwigiem radziecki czołg z czasów II wojny światowej, nie podając szczegółów jakiejkolwiek potencjalnej ingerencji.

Chociaż Estonia jest członkiem NATO i Unii Europejskiej oraz zagorzałym zwolennikiem Ukrainy w toczącej się wojnie z Rosją, prawie jedna czwarta z 1,3 miliona jej mieszkańców jest pochodzenia rosyjskiego, a rząd jest zaniepokojony faktem, że mniejszość jest wpływ. jej były władca.

W swoim oświadczeniu we wtorek rząd estoński zapowiedział, że usunie więcej sowieckich pomników w Narwie, takich jak pomnik ofiar wojny z czasów sowieckich, który zastąpi „neutralnym grobowcem”.

Minister spraw zagranicznych Urmas Rensalou powiedział również, że każdy cudzoziemiec, który sprzeciwi się deportacji, zostanie unieważniony, poinformowała agencja informacyjna BNS.

Estończycy mają mieszane poglądy na swoją historię: zostali podbici podczas wojny zarówno przez nazistowskie Niemcy, jak i siły sowieckie, i mieli ludzi po obu stronach konfliktu.

W czasach sowieckich deportowano także dziesiątki tysięcy Estończyków do obozów pracy na Syberii. Oficjalne statystyki wskazują, że północno-wschodnia rosyjska prowincja Ida Viru, która graniczy z Rosją i obejmuje Narwę, to trzy czwarte rosyjskiego pochodzenia etnicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.