Szczepionka przeciwko Omikronowi dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii

Nowa, dwuwariantowa szczepionka – działająca zarówno przeciwko pierwotnemu wariantowi koronawirusa, jak i Omikronowi – została dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii. To pierwszy kraj, którego mieszkańcy uzyskają do niej dostęp.

 

Przewiduje się jednak, że UE dopuści ją do użytku jeszcze w tym miesiącu.

Brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) poinformował, że produkt firmy Moderna, zawierający 25 mikrogramów szczepionki przeciwko pierwotnej wersji i tyle samo szczepionki przeciwko wariantowi Omikron, spełnia standardy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.

Dwuwariantowa szczepionka będzie stosowana jesienią jako dawka przypominająca, a o tym, kto ją otrzyma, zdecyduje Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI). Wiadomo już jednak, że od przyszłego miesiąca wszystkie osoby powyżej 50. roku życia, a także młodsi z grup podwyższonego ryzyka, będą mogły korzystać z jakiejś formy szczepień przypominających.

Co z czwartą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi?

Notowany od czerwca wyraźny wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie powoduje niepokój wśród epidemiologów.

Kolejna fala pandemii

Dotychczas stosowane szczepionki pomyślane były jako broń do walki z pierwotną formą wirusa, która pojawiła się w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 r.

Tymczasem koronawirus zdążył już zmutować i wytworzyć wiele nowych wariantów, w tym również część bardziej odpornych na “starą” szczepionkę. W efekcie mamy do czynienia z kolejną falą zachorowań na całym świecie.

Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem odnotowują m.in. państwa europejskie, np. w Niemczech czy we Włoszech diagnozuje się po kilkadziesiąt tysięcy przypadków dziennie. W Polsce w ostatnich dniach było ich co prawda znacznie mniej – po kilka tysięcy zakażeń – ale eksperci spodziewają się szczytu zachorowań trochę później.

Lekarze ostrzegają, że zbliżająca się jesień przyniesie nie tylko wzrost zachorowań, ale również nowe warianty SARS-CoV-2.

EMA: Siódma fala pandemii koronawirusa widoczna w kolejnych krajach europejskich

Z powodu dotarcia mną kontynent subwariantów BA.4 i BA.5 koronawirus typu Omikron rośnie liczba nowych zakażeń.

Polakom nie straszny ani koronawirus, ani inflacja

Mimo rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 Polacy planują zimowe wakacje w ciepłych krajach. Biura podróży odnotowują w tym roku rekordowe zainteresowanie wyjazdami – dwa największe z nich już teraz mają kilkadziesiąt tysięcy rezerwacji. Business Insider zwraca uwagę, że tak wielkiego zainteresowania nie było nawet przed pandemią.

Polskich turystów nie zniechęca nawet wysoka inflacja. Najczęściej wybierają odpoczynek w Egipcie, ale coraz popularniejsze są bardziej egzotyczne wyjazdy: do Omanu, Meksyku, na Zanzibar, Malediwy, Dominikanę, czy na Kubę.

Ochrona przed COVID-19 bez igieł? Obiecujące wyniki badań nad szczepionką wziewną

Zamiast igły wbijanej w ramię, odrobina aerozolu rozpylanego w nosie. Tak niedługo może wyglądać szczepienie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.