Susza ujawnia „kamienie głodu” w Łabie, które w przeszłości były używane do przewidywania głodu

Starożytne kamienie z straszliwymi ostrzeżeniami pojawiły się ponownie wraz z przedłużającą się suszą na większości kontynentu europejskiego.

Wieki temu kamienie zostały umieszczone na wyściółce wyschniętych koryt rzek, aby ostrzec przyszłe pokolenia, że ​​ich odsłonięcie oznacza, że ​​wkrótce nastąpi głód.

Kilka europejskich rzek, w tym Łaba, Ren i Weeze, posiada tak zwane „kamienie głodu”, które niosą straszne ostrzeżenia dla tych, którzy są tak nieszczęśliwi, że zwracają na nie oczy.

Pojedynczy kamień pojawił się w tym roku na brzegu Łaby w Dicene w Czechach. Niemiecki dziennikarz Olaf Koenze zauważył niedawno, że widnieje na nim napis: „Jeśli mnie zobaczysz, płacz”.

Niektóre znaki pochodzą z XV wieku, jak odkryli czescy badacze w 2013 roku, a kamień Decin ożywia co najmniej 12 susz w ciągu 600 lat.

Obecna susza w Europie może być Najgorszy na kontynencie od 500 lat Według Andrei Torretti, naukowca z Europejskiego Obserwatorium ds. Susz, mogą one trwać nawet trzy miesiące.

Kamień głodu nad Łabą w Dessen, Czechy

(AFP/Getty)

Oczekuje się, że susza skończy się, dotykając 47 procent Europy, a przemysł ucierpi, ponieważ główne rzeki kontynentu zostaną tak wyczerpane, że ucierpi na transporcie.

Poziom wody w rzece Ren w Emmerich, w pobliżu granicy z Holandią w Niemczech, spadł w poniedziałek o 1,6 cala w ciągu 24 godzin, osiągając zero na bagnecie.

Władze powiedziały, że szlak żeglugowy rzeki nadal działa na głębokości około sześciu stóp, ale rekordowo niski pomiar we wtorek uwydatnił poważny charakter obecnej suszy.

Statek towarowy na osuszonym Renie w Dusseldorfie w Niemczech w poniedziałek

(AFP)

Główna przemysłowa grupa nacisku w Niemczech, BDI, ostrzegła, że ​​fabryki mogą być zmuszone do ograniczenia lub całkowitego wstrzymania produkcji, ponieważ poziom wody utrudnia przemieszczanie towarów.

Gdy wysychały stawy i strumienie, rolnicy w niektórych częściach Francji korzystali z wody z kranu dla swoich zwierząt gospodarskich.

Łodzie leżały na dnie wyschniętego jeziora w porcie w Velence na Węgrzech w zeszłym tygodniu

Baptiste Coulson, właściciel krów mlecznych i hodowców roślin pastewnych w Burgundii, powiedział, że jego zwierzęta cierpią z powodu obniżonej jakości i ilości mleka.

W hiszpańskiej Andaluzji niektórzy hodowcy awokado musieli poświęcić setki drzew, aby uchronić inne przed więdnięciem, ponieważ zbiornik Vinuela w prowincji Malaga spadł do zaledwie 13 procent, o 55 procent mniej niż w zeszłym roku.

Europa nie jest osamotniona w kryzysie, ponieważ susze odnotowano we wschodniej Afryce, zachodnich Stanach Zjednoczonych i północnym Meksyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.