Odwet za Zaporoże? Ukraińcy atakują infrastrukturę atomu w Rosji

Nie tylko elektrownia jądrowa na Zaporożu stała się ostatnio celem działań wojennych. Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) ukraińscy dywersanci doprowadzili do uszkodzeń wokół podobnego obiektu znajdującego się w obwodzie kurskim na terenie Rosji.

Sabotaż linii przesyłowych

Według rosyjskiej FSB 4, 9 i 12 sierpnia rzekomi ukraińscy dywersanci wysadzili sześć linii energetycznych wychodzących z elektrowni jądrowej Kursk. Za ich pośrednictwem stacja dostarcza energię do obiektów przemysłowych, transportowych i socjalnych w obrębie obwodu.

– Czwartego, dziewiątego i dwunastego sierpnia w Kurczatowie w obwodzie kurskim ukraińskie grupy dywersyjne wysadziły sześć wież linii wysokiego napięcia (110, 330 i 750 kilowoltów) sabotaż doprowadził do naruszenia procesu technologicznego eksploatacji elektrowni jądrowej – poinformowała FSB w oświadczeniu cytowanym przez RIA Novosti.

Rosyjskie ministerstwo obrony skomentowało także dzisiejsze wydarzenia na Krymie. – W wyniku sabotażu uszkodzono magazyn wojskowy w pobliżu wsi Dżankoje. Uszkodzeniu uległy też liczne obiekty cywilne, w tym linie energetyczne, elektrownia, tory kolejowe, a także szereg budynków mieszkalnych – podaje resort.

Seria ataków na rosyjską infrastrukturę

Ukraińskie władze publicznie pochwaliły skuteczność swoich służb w związku z wydarzeniami na Krymie, mówiąc o chirurgicznej precyzji całej operacji. Oświadczenie FSB odnośnie do Kurska pozwala podejrzewać, że ostatnia fala ataków na rosyjską infrastrukturę rozciągnęła się również na tamtejszą elektrownię jądrową. Podobnie jak wykonany na początku wojny rajd na Biełgorod, sabotaż wokół elektrowni jądrowej Kursk pokazuje zdolność Ukrainy do prowadzenia działań ofensywnych.

Kommiersant/Szymon Borowski

Tajemniczy upadek pylonu linii z Elektrowni Zaporoże na okupowany Krym

Artykuł Odwet za Zaporoże? Ukraińcy atakują infrastrukturę atomu w Rosji pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.