Jastrzębska Spółka Węglowa reaguje na kryzys energetyczny. W kopalni Budryk rusza sprzedaż węgla

Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej (podstawowy surowiec do produkcji stali), ogłosiła w swoim komunikacie, że znalazła sposób na wsparcie energetyki zawodowej oraz odbiorców indywidualnych. O co konkretnie chodzi? Zarząd spółki podjął decyzję o uruchomieniu produkcji węgla do celów energetycznych.

JSW stawia na asortyment typu Orzech.  Węgiel, którego podaż ma wynieść do 180 ton na dobę, od dziś (wtorek, 16 sierpnia) będzie sprzedawany w kopalni Budryk z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych. Szczegółowe warunki sprzedaży znajdują się na stronie internetowej www.jsw.pl/dla-kontrahentow/cennik-wegla. KWK Budryk znajduje się w Ornontowicach przy ul. Zamkowej 10. Kontakt do tej kopalni to: nr tel. 32 235 5111 lub mail: [email protected]

„W tym roku Jastrzębska Spółka Węglowa wyprodukuje o 400 tysięcy ton węgla do celów energetycznych więcej niż planowano. W sumie, w  2022 roku spółka wyprodukuje ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych”, zapewniają przedstawiciele węglowego giganta. To nie wszystko, bo – jak poinformowano – dodatkowo JSW uruchomiła produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę. Kolejna instalacja o podobnych parametrach zostanie uruchomiona na początku września 2022 roku. Oznacza to, że do końca roku obie instalacje wyprodukują ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych.

„Granulat w procesie uszlachetniania jest produkowany z drobnoziarnistych frakcji węglowych uzyskiwanych przy produkcji węgla koksowego. Wyprodukowany granulat służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej, dużych elektrociepłowni, posiadających odpowiednie instalacje. Wprowadzenie dodatkowej ilości węgla do celów energetycznych powinno też zmniejszyć lukę surowcową u producentów ciepła sieciowego”, zapewniają w spółce.

Przypomnijmy, że Polska od kilku tygodni boryka się z dużym problemem dotyczącym dostępności oraz wysokich cen węgla. Surowca brakuje na kopalniach, niemal niemożliwe jest kupienie go również przez stronę internetową Polskiej Grupy Górniczej. Tam, gdzie można go dostać, ceny są natomiast niebotyczne, dlatego prezydent Andrzej Duda kilka dni temu podpisał ustawę o dodatku węglowym, w ramach której każda osoba ogrzewająca dom węglem może ubiegać się o dofinansowanie do węgla w wysokości 3 tysięcy złotych. Szczegóły znajdziecie tutaj: https://slaskaopinia.pl/2022/08/13/andrzej-duda-podpisal-ustawe-o-dodatku-weglowym-jak-dostac-pieniadze-gdzie-zlozyc-wniosek-komu-przysluguje-dofinansowanie-oto-najwazniejsze-informacje/

A gdzie można kupić węgiel? Możliwości są trzy: strona internetowa Polskiej Grupy Górniczej, zakup węgla bezpośrednio na kopalniach lub na prywatnych składach, gdzie jednak ceny mogą być najwyższe. Na „Śląskiej Opinii” przygotowaliśmy poradnik, gdzie można kupić węgiel, krok po kroku. Znajdziecie go tutaj: https://slaskaopinia.pl/2022/07/21/gdzie-kupic-wegiel-przygotowalismy-dla-was-liste-sklady-kopalnie-sklep-internetowy/

Działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają w domyśle poprawić sytuację z węglem i nieco osłabić szalejący kryzys. Czy to się uda? Czas pokaże.

Artykuł Jastrzębska Spółka Węglowa reaguje na kryzys energetyczny. W kopalni Budryk rusza sprzedaż węgla pochodzi z serwisu Śląska Opinia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.