Franciszek chce zreformować Zakon Maltański. Jego dominująca część wyraża sprzeciw

Dominująca część Zakonu Maltańskiego apeluje do papieża Franciszka w sprawie reform, które ten chce mu narzucić. Watykanista Sandro Magister ujawnił list, jaki przygotowali członkowie Zakonu.

Zakon Maltański jest obecny w kilkudziesięciu krajach świata, w tym w Polsce. Jest organizacją w dużej mierze zdominowaną przez kapitał niemiecki. Jak wynika z dorocznego raportu Zakonu przygotowanego właśnie w Niemczech, łącznie budżet Zakonu wynosi 2,3 mld dolarów. Z tego Niemcy wnoszą 1,7 mld dolarów, a wszystkie pozostałe kraje 0,6 mld. Poza Niemcami Zakon dysponuje największymi funduszami w Wielkiej Brytanii (180 mln), Francji (145 mln), na Węgrzech (90 mln) oraz we Włoszech (55 mln). W Polsce to 5 mln dolarów.

Wśród jego członków największą liczbę stanowią Włosi – jest ich 2911. W Niemczech członków jest 693, ale Zakon dysponuje rzeszą 52 tysięcy współpracowników i 33 tys. pracowników, zdecydowanie dominując w tym zakresie nad innymi krajami.

List członków Zakonu datowany jest na 12 sierpnia 2022 roku. Został podpisany przez przewodniczących struktur Zakonu w następujących krajach: Anglia, Belgia, Filipiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Liban, Niemcy, Portugalia, Singapur, Węgry. Traktowana razem jest też obecna Skandynawia.

Sygnatariusze wskazują, że reprezentują tym samym 90 proc. całości dzieła Zakonu na świecie. Piszą z powodu „głębokiej troski” o przyszłość Zakonu.

Przypominają, że w 2017 roku papież ustanowił komisję, którą kieruje obecnie kardynał Tomasi, mającą na celu duchową odnowę Zakonu. Według Zakonu jeżeli „proponowana przez kardynała Tomasiego konstytucja wejdzie w życie w swoim obecnym kształcie”, to może poważnie naruszyć działania Zakonu. Chodzi tymczasem o „około 80 tysięcy woluntariuszy i 42 tysięcy stałych pracowników na całym świecie”. Jak wspomniano wcześniej, w lwiej części są to Niemcy.

Autorzy zwracają uwagę, że zaproponowana przez kardynała Tomasiego konstytucja przekazuje realną władzę w Zakonie w ręce 36 kawalerów profesyjnych. Tymczasem dzisiaj tę rolę pełni 13 400 świeckich członków Zakonu, kobiet i mężczyzn. „Choć kawalerowie profesyjni są wartościowymi członkami Zakonu, nie jest możliwe, by praca ponad 13 tysięcy silnie zaangażowanych osób została wykonana przez niespełna 40 osób, które nie mają doświadczenia ani kwalifikacji, by odpowiedzialnie zarządzać organizacją o takiej skali” – wskazują sygnatariusze.

Z tej przyczyny sygnatariusze proszą, by papież pozwolił Wielkiemu Mistrzowi, bratu Johnowi Dunlapowi, na wypracowanie nowych rozwiązań wespół z wybranym rządem Zakonu oraz papieskimi delegatami.

Zwraca uwagę, że wśród sygnatariuszy nie ma przedstawicieli zwłaszcza włoskiej części zakonu. Nie ma również polskiej.

Zakon Maltański jest przez wiele państw uznawany za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Utrzymuje z nimi osobne stosunki dyplomatyczne. Gdy kilka lat temu papież Franciszek zaczął ingerować w sprawy Zakonu, z jego wnętrza rozległa się ostra krytyka, wskazująca na naruszenie tej suwerenności.

Źródła: http://magister.blogautore.espresso.repubblica.it, PCh24.pl

Pach

Artykuł Franciszek chce zreformować Zakon Maltański. Jego dominująca część wyraża sprzeciw pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.