FIFA zawiesiła indyjską federację. Odbierze jej mistrzostwa świata?

Mistrzostwa świata kobiet do lat 17 najprawdopodobniej nie odbędą się w Indiach. FIFA postanowiła zawiesić lokalny związek piłkarski ze względu na to, że nie udało się mu wybrać nowych władz w sposób demokratyczny. Stanowi to naruszenie statutu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.

Problemem jest sposób wyboru władz indyjskiej federacji

W indyjskiej piłce trwają właśnie duże przetasowania. Kilka miesięcy temu rozwiązano tam nawet lokalny związek piłkarski (AIFF), a zamiast niego wybrano trzyosobowy organ, który ma nadzorować futbol w tym kraju. Taka decyzja nie spodobała się jednak władzom FIFA, które uznały, że jest to nadmierny wpływ stron trzecich.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej oczekuje bowiem, że poszczególne federacje będą działać w sposób niezależny i demokratyczny. Dlatego też działacze domagają się, aby władze były powoływane w wyborach. Tymczasem o składzie nowego organu zadecydował Sąd Najwyższy w Indiach. Trzyosobowe władze mają nadzorować działanie związku do czasu wyboru nowych władz.

– Stanowi to poważne naruszenie Statutu FIFA. Zawieszenie zostanie zniesione, gdy zostanie uchylony nakaz powołania komitetu administratorów, a administracja AIFF odzyska pełną kontrolę nad codziennymi sprawami AIFF – napisała FIFA w oficjalnym komunikacie.

FIFA SUSPENDS INDIA FOOTBALL

The All India Football Federation (AIFF) has been suspended by FIFA due to third party interference.

India will not participate in AFC Asian Cup 2023, Philippines is an alternative.

India won’t host FIFA U-17 Women’s World Cup#FIFA pic.twitter.com/LMiBGDOFxS

— ASEAN FOOTBALL (@theaseanball) August 16, 2022

Decyzja Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej oznacza, że w Indiach nie odbędą się mistrzostw świata kobiet do lat 17. Te miały rozpocząć się już w październiku bieżącego roku. Teraz FIFA musi szybko znaleźć następstwo lub, jeśli ziści się najgorszy scenariusz, przełożyć imprezę na inny termin.

FIFA zapewnia, że jest w stałym kontakcie z indyjskim Ministerstwem ds. Młodzieży i Sportu w Indiach. Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC) zaczęli już nawet pracować nad rozwiązaniem całej sytuacji i liczą, że uda się wybrać zarządu AIFF najpóźniej do 15 września.

FIFA zmieni datę rozpoczęcia mundialu. Drobna zmiana w wielkim „piekiełku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.