Eksperci: Niemcy nie osiągną do 2024 r. natowskiego celu wydatków na obronność

Według jednego z czołowych niemieckich think tanków mimo zwiększenia budżetu obronnego Berlinowi nie uda się w najbliższym czasie spełnić powziętego w ramach NATO zobowiązania, by wydawać na obronność 2 proc. PKB.

 

Po latach stagnacji w tej kwestii Niemcy w tym roku postanowiły zdecydowanie zwiększyć wydatki na zbrojenia. Rząd i opozycja porozumiały się co do stworzenia opiewającego na 100 mld euro nowego funduszu na modernizację i zwiększenie potencjału Bundeswehry.

Zapowiadając podniesienie wydatków na obronę narodową kanclerz Olaf Scholz stwierdził 27 lutego, że w obliczu wojny na Ukrainie, która jego zdaniem stanowi „punkt zwrotny w historii” Europy, Niemcy muszą „inwestować o wiele więcej w bezpieczeństwo kraju, aby chronić wolność i demokrację”.

Scholz zapowiedział wówczas, że jego kraj będzie dążył do osiągnięcia zakładanego przez NATO progu 2 proc. PKB wydatków na zbrojenia do 2023 r.

Kraje NATO wydają coraz więcej na obronność. Polska w czołówce

Tylko USA oraz Grecja z państw NATO wydają więcej na obronność w przeliczeniu na PKB niż Polska.

Niemieckie wydatki obronne nie osiągną poziomu 2 proc. PKB do 2023 r.?

Analitycy kolońskiego think tanku gospodarczego Instytut Gospodarki Niemieckiej (niem. Institut der deutschen Wirtschaft, IW) uważają jednak, że nie ma szans na osiągnięcie tego celu w okresie, o jakim mówił niemiecki kanclerz.

„Według badań Instytutu Gospodarki Niemieckiej cel zostanie niemal osiągnięty dopiero w 2026 r.”, poinformowała gazeta „Rheinische Post”.

W raporcie Instytutu wskazano, że mimo powziętych konkretnych kroków na rzecz podniesienia nakładów finansowych na armię w ramach tegorocznego budżetu rząd nie przewiduje zwiększenia wydatków obronnych. Natomiast w przyszłym roku luka w niemieckim budżecie obronnym wyniesie 18 mld euro.

Jak pisze „Rheinische Post”, osiągnięcie celu, jaki powzięły państwa NATO na szczycie w Newport w 2014 r., wymagałoby od Niemiec znacznie dalej idących zmian w finansowaniu armii niż te, które wprowadza niemiecki rząd.

„Aby zrealizować cel dwóch proc., należałoby zapewnić regularny budżet obronny zwiększony o dobre 60 proc.”, wskazuje gazeta, powołując się na badanie IW.

Zdaniem ekspertów Instytutu niemieckie wydatki na obronność będą rosły do 2027 r. Autorzy raportu sądzą, że prawdopodobnie do tej pory stumiliardowy fundusz zostanie wydany i poziom wydatków obronnych z powrotem spadnie do 1,2 proc. PKB.

Według danych NATO w ubiegłym roku Niemcy wydawały na obronność 1,49 proc. PKB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.