Polska deklaruje, że koty domowe są obecnie gatunkiem inwazyjnym

Miłośnikom kotów ta wiadomość może się nie spodobać – ogłosiła Polska Akademia Nauk Koty są niebezpieczne, dodając je do listy „inwazyjnych gatunków obcych”. Firma nie jest sama: W niektórych islandzkich miastach obowiązuje godzina policyjna dla kotów domowych.

Istnieją pewne potępiające dowody na to, dlaczego koty powinny zostać w środku. W samych Stanach Zjednoczonych koty domowe zabijają ponad 2 miliardy ptaków rocznie, a 63 różne gatunki są zagrożone. Z tego powodu koty są problemem dla środowiska – mówi Laura HelmuthRedaktor naczelny Scientific American.

Kilka badań udokumentowało wpływ kotów domowych na zwierzęta na zewnątrz.

„Dużo [studies] Pokaż, że większość polowań, które wykonują koty, jest niewidoczna dla nas i niewidoczna dla ich właścicieli” – mówi Helmuth.

W jednym z badań Helmuth umieścił na kotach małe kamery wideo i śledził je przez większość lata. Widziała, jak koty zabijają wiele stworzeń w ich sąsiedztwie. Tylko 20% przypadków, gdy przynoszą kuwety do domu, wielu właścicieli uważa, że ​​ich koty nie są przyczyną problemu.

100 lat temu Strzyżyk Lyalla został całkowicie zniszczony przez kota o imieniu Dibbles W 1894 roku. Helmuth sugeruje, że koty mają taki wpływ, ponieważ ptaki i inne gatunki nigdy nie doświadczyły tych drapieżników w swojej historii ewolucyjnej.

Wiele gatunków buduje swoje gniazda na ziemi, co czyni je łatwym celem dla kotów, które atakują i zjadają młode lub dorosłe ptaki.

„Jeśli rzucisz kłębek włóczki kotu, ten podskoczy” – mówi Helmuth. „Zabijają wszystko w zasięgu wzroku. Może więc przejść przez lęgową kolonię ptaków i powoli zabijać każdego, kogo zobaczy.

Podczas gdy Polska i Islandia podejmują kroki, aby zachęcić właścicieli do trzymania kotów w domu, Helmuth powiedział, podczas gdy świadomość problemu rośnie w USA, Hellmuth wymienił kilka powodów, dla których powinni trzymać swoje zwierzęta w domu: koty przebywające na zewnątrz umierają zbyt młodo, potrącony przez samochody, z innymi kotami, walczą i mogą cierpieć na choroby.

„Myślę, że to naprawdę musi być zmiana kulturowa”, mówi, „gdzie ludzie rozumieją wpływ swojego kota, a trzymanie go w domu jest czymś, co każdy właściciel kota może zrobić w ramach wysiłków na rzecz uczynienia środowiska bezpieczniejszym i lepszym dla każdy.

Georgina Manna-Ria przygotowała i zredagowała ten wywiad do transmisji Todd Mundt. Janet Muhammad Przesłałem go do sieci.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany WBUR.org.

Prawa autorskie 2022 NPR. Więcej informacji na stronie https://www.npr.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.