Hiszpania: po dwóch latach pandemii na ulice powróciły procesje maryjne

Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej jest bardzo popularna w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Po dwuletniej przerwie w wielu miejscowościach na ulice ponownie wyszły barwne procesje z maryjnymi figurami. W Madrycie jest to procesja Matki Bożej La Paloma.

W Hiszpanii wiara we wniebowzięcie Maryi była żywa na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Świadczy o tym literatura, muzyka, sztuka, a przede wszystkim pobożność ludowa. W miejscowości Elche koło Alicante przedstawiany jest dzisiaj średniowieczny poemat „Misteri d’Elx”, który mówi o zaśnięciu i wniebowzięciu Matki Bożej. Przedstawienie odbywa się w miejscowej bazylice, której kopuła staje się niebem. Przy użyciu średniowiecznych maszyn z nieba przybywają aniołowie, aby zabrać Maryję. Szczytowym momentem jest koronacja Matki Bożej, która odbywa się przy biciu dzwonów, podniosłej grze na organach oraz wybuchu fajerwerków.

Viva la fiesta de la virgen de la paloma pic.twitter.com/S0PoOoEmvL

— JOSEANTONIOGG2022 (@JOSEANGG2014) August 15, 2022

Vía @BomberosMadHoy es el tradicional descenso del cuadro de la Virgen de la Paloma.La sutil maniobra de la bajada del lienzo la ha realizado nuestro compañero Jorge Aunión, con el apoyo de los bomberos de la hermandad. #VirgendelaPaloma Patrona Bomberil pic.twitter.com/owoTbAdOUW

— Bomba España CBS (@Bomba_Decima) August 15, 2022

Así ha sido la exhibición de los @BomberosMad en Puerta de Toledo ante la Virgen de la Paloma.

Una maniobra que ha consistido en varios descensos a gran altura desde la autoescala, con suelta de palomas y pétalos de flores.

pic.twitter.com/k8iuyx57ew

— Emergencias Madrid (@EmergenciasMad) August 15, 2022

Maryja Wniebowzięta jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii. Po okresie pandemii dzisiaj na ulicę wyszły barwne procesje z pięknie przybranymi figurami Matki Bożej. W Madrycie wielką popularnością cieszy się Virgen de la Paloma, patronka strażaków. Zgodnie z tradycją dzisiaj rano grupa strażaków wyjęła obraz Maryi z ołtarza przy użyciu specjalnej drabiny. Wieczorem odbędzie się procesja w centrum miasta, w której udział biorą tysiące wiernych. Kult Matki Bożej La Paloma należy do jednej z najbardziej kastylijskich tradycji stolicy. Z tego względu wiele kobiet rodem z Madrytu ma na imię Paloma.

KAI

Artykuł Hiszpania: po dwóch latach pandemii na ulice powróciły procesje maryjne pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.